CFR50J5K6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J5K6
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±5%
Power Rating :
500mW
Series :
CFR50, Neohm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Construction :
Tubular
Number of Resistors :
1
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
Axial
Resistance :
5.6kOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
3mm
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Carbon Film
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
350V
ELV :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
CFR50J5K6
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,