CFR50J5K1
Mfr.Part #
CFR50J5K1
Description
RES 5.1K OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Power Rating :
500mW
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated DC :
350V
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±5%
Resistance :
5.1kohm
Voltage - Rated :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Radiation Hardening :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tape and Box (TB)
ELV :
Compliant
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Diameter :
3mm
Series :
CFR50, Neohm
Datasheets
CFR50J5K1
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.1kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,