CFR50J56K
Mfr.Part #
CFR50J56K
Description
RES 56K OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
56kOhm
Diameter :
3mm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Published :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
ELV :
Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Series :
CFR50, Neohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
REACH SVHC :
Unknown
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Voltage - Rated :
350V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Wire
Number of Resistors :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Voltage - Rated DC :
350V
Datasheets
CFR50J56K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 56kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,