CFR50J560R
Mfr.Part #
CFR50J560R
Description
RES 560 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
Number of Resistors :
1
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
350V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
ELV :
Compliant
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Resistance :
560Ohm
Voltage - Rated :
350V
Series :
CFR50, Neohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Datasheets
CFR50J560R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 560Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,