CFR50J510R
Mfr.Part #
CFR50J510R
Description
RES 510 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Reach Compliance Code :
Compliant
Subcategory :
Resistors
Qualification :
Construction :
Tubular
Mounting Type :
Surface
Resistance :
510 Ohm
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Voltage Rating :
350V
Carbon Film
Contacts :
1NO
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Package :
Tape and Box (TB)
Features :
Resistance Tolerance :
5
Product Width :
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Standard
Terminal Shape :
Wire
Rated Temperature :
70 °C
SSAC
Surface Mount :
No
Approvals :
CE, CSA, UL
Termination :
0.250 in Flat Blade
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Product Type :
Carbon Film Resistors
Supplier Device Package :
Length :
9 mm
Coil Voltage :
12 VDC
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Mode of Operation :
On Delay
Series :
CFR50, Neohm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Packing Method :
Ammo Pack
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Package Length :
9 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Base Product Number :
CFR50
Number of Terminations :
2
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Technology :
Carbon Film
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Working Voltage :
350 V
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Diameter :
3 mm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
Product Length :
9
Resistor Type :
High Reliability
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Lead Diameter :
0.54 mm
Power Rating :
0.5 W
Lead Length :
28 mm
Datasheets
CFR50J510R
High Reliability, 510 Ohm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,