CFR50J4K7
Mfr.Part #
CFR50J4K7
Description
RES 4.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
CFR50, Neohm
Resistance :
4.7kOhm
Diameter :
3mm
Mount :
Axial, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ELV :
Compliant
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
350V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Composition :
Carbon Film
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Axial
Number of Resistors :
1
Construction :
Tubular
Voltage - Rated :
350V
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Datasheets
CFR50J4K7
TE Connectivity AMP Connectors CFR50J4K7
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,