CFR50J4K3
Mfr.Part #
CFR50J4K3
Description
RES 4.3K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Voltage - Rated DC :
350V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Resistors :
1
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Construction :
Tubular
Power Rating :
500mW
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
ELV :
Compliant
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Diameter :
3mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
4.3kOhm
Mount :
Axial, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
CFR50, Neohm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
350V
Datasheets
CFR50J4K3
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.3kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,