CFR50J47K
Mfr.Part #
CFR50J47K
Description
RES 47K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
500mW
REACH SVHC :
No SVHC
Composition :
Carbon Film
Mount :
Axial, Through Hole
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
3mm
Voltage - Rated DC :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Published :
Resistance :
47kOhm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
CFR50, Neohm
ELV :
Compliant
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Rating :
500mW
Voltage - Rated :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Resistors :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CFR50J47K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 47kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,