CFR50J3M9
Mfr.Part #
CFR50J3M9
Description
RES 3.9M OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Product Type :
Carbon Film Resistors
Pbfree Code :
yes
TE Connectivity
Lead Length :
28 mm
Base Product Number :
CFR50
Height - Seated (Max) :
Working Voltage :
350 V
Resistor Type :
High Reliability
Failure Rate :
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Package Length :
9 mm
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Type :
Standard
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Resistors
Construction :
Tubular
Technology :
Carbon Film
Surface Mount :
No
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Termination Style :
Axial
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
0.5 W
Resistance :
3.9 MOhm
Product Status :
Active
Brand :
TE Connectivity / AMP
Rated Temperature :
70 °C
Lead Diameter :
0.54 mm
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Number of Terminals :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Diameter :
3 mm
Length :
9 mm
Series :
CFR50, Neohm
Product Length :
9
Number of Terminations :
2
Features :
HTS Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Resistance Tolerance :
5
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Datasheets
CFR50J3M9
TE Connectivity AMP Connectors CFR50J3M9
High Reliability, 3.9 MOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,