CFR50J3K9
Mfr.Part #
CFR50J3K9
Description
RES 3.9K OHM 5% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Voltage - Rated :
350V
Number of Resistors :
1
Power Rating :
500mW
Construction :
Tubular
Packing Method :
Ammo Pack
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Series :
CFR50, Neohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
ELV :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diameter :
3mm
Voltage - Rated DC :
350V
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
3.9kohm
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±5%
Military Standard :
Not
Datasheets
CFR50J3K9
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.9kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,