CFR50J3K3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J3K3
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.3K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Number of Resistors :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
350V
Mount :
Axial, Through Hole
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Carbon Film
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
CFR50, Neohm
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
Tubular
ELV :
Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Diameter :
3mm
Resistance :
3.3kOhm
Power Rating :
500mW
Datasheets
CFR50J3K3
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.3kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,