CFR50J39K
Mfr.Part #
CFR50J39K
Description
RES 39K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Diameter :
3mm
Packing Method :
Ammo Pack
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Construction :
Tubular
Voltage - Rated :
350V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
350V
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
39kohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Axial
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Series :
CFR50, Neohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Resistors :
1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ELV :
Compliant
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
CFR50J39K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 39kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,