CFR50J390R
Mfr.Part #
CFR50J390R
Description
RES 390 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS :
Details
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Status :
Active
Type :
Carbon Film
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Rating :
0.5 W
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Features :
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Termination :
3 Wire Leads
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Diameter :
3 mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product Length :
9
Weight :
Voltage - Rated :
12VDC
Material - Blade :
Plastic
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Size / Dimension :
Square - 140mm L x 140mm H
Material - Frame :
Aluminum
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Height - Seated (Max) :
Approval Agency :
cURus, TUV
HTS Code :
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Lifetime @ Temp. :
Varies Based on Temperature
Termination Style :
Carbon Film
Power Rating(s) :
0.5 (1/2)(W)
Bearing Type :
Ball
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Current Rating (Amps) :
0.430A
Noise :
40.0dB(A)
Flame-Proof Support :
No
Resistor Type :
High Reliability
Rated Temperature :
70 °C
RPM :
2600 RPM
Failure Rate :
Not Required
Working Voltage :
350 V
Width :
51.00mm
Resistance Tolerance :
5
Supplier Device Package :
Tolerance (+ or -) :
5%
Resistance :
390 Ohm
Series :
San Ace 140W
Surface Mount :
No
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Product Length (mm) :
9(mm)
Pbfree Code :
yes
Product Diameter (mm) :
3(mm)
Case Style :
Conformal Coated
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Tolerance :
±5%
Product Height (mm) :
Power (Watts) :
5.16 W
Technology :
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
28 mm
Air Flow :
109.5 CFM (3.07m³/min)
Package Length :
9 mm
Voltage Range :
10.2 ~ 13.8VDC
TE Connectivity
Construction :
Cylindrical
Military Standard :
Not Required
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
0.54 mm
Fan Type :
Tubeaxial
Package :
Box
Length :
9 mm
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Static Pressure :
0.400 in H2O (99.6 Pa)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Packaging :
Ammo
Datasheets
CFR50J390R
High Reliability, 390 Ohm, 5.16 W, Carbon Film,