CFR50J30K
Mfr.Part #
CFR50J30K
Description
RES 30K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Voltage - Rated :
350V
Voltage - Rated DC :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
30kOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Tubular
Diameter :
3mm
Terminal Shape :
Wire
ELV :
Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Carbon Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Resistors :
1
Package / Case :
Axial
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CFR50J30K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 30kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,