CFR50J2R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J2R7
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Voltage Rating :
350V
Type :
Standard
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Resistance :
2.7 Ohms
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Product Type :
Carbon Film Resistors
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Height - Seated (Max) :
Product Length :
9mm
Package :
Tape and Box (TB)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistor Type :
High Reliability
Product Width :
Sensor Type :
Gas, Liquid
Number of Terminations :
2
Material :
PVC
Termination Style :
Axial
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Qualification :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Series :
CFR50, Neohm
Port Size :
1/4
Diameter :
3 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistance Tolerance :
± 5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Carbon Film
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Product Status :
Active
Composition :
Carbon Film
Length :
9 mm
Lead Diameter :
0.54 mm
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Base Product Number :
CFR50
Features :
HTS Code :
Port Style :
NPT Female
Power Rating :
500mW
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Dwyer Instruments
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Datasheets
CFR50J2R7
High Reliability, 2.7 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,