CFR50J2M2
Mfr.Part #
CFR50J2M2
Description
RES 2.2M OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Published :
Power Rating :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
2.2MOhm
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
3mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Voltage - Rated :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Voltage - Rated DC :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CFR50J2M2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.2MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,