CFR50J2K4
Mfr.Part #
CFR50J2K4
Description
RES 2.4K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Voltage - Rated :
350V
1
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Tape and Box (TB)
Published :
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±5%
Power Rating :
500mW
Composition :
Carbon Film
Voltage - Rated DC :
350V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
2.4kohm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
3mm
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
Datasheets
CFR50J2K4
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,