CFR50J2K2
Mfr.Part #
CFR50J2K2
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Axial
Published :
Resistance :
2.2kOhm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Voltage - Rated :
350V
Composition :
Carbon Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
±5%
Power Rating :
500mW
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Diameter :
3mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Resistors :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
CFR50J2K2
TE Connectivity AMP Connectors CFR50J2K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.2kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,