CFR50J27R
Mfr.Part #
CFR50J27R
Description
RES 27 OHM 5% 1/2W AXIAL
Construction :
Tubular
Power Rating :
500mW
Resistance :
27Ohm
Voltage - Rated :
350V
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated DC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Axial, Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Ammo Pack
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Carbon Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Datasheets
CFR50J27R
TE Connectivity AMP Connectors CFR50J27R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 27Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,