CFR50J27K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J27K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 27K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Voltage Rating :
350 V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Resistors :
1
Voltage Rating (DC) :
350 V
Length :
9 mm
Features :
Construction :
Cylindrical
Product Length :
9
Resistance :
27 kOhm
Package :
Tape and Box (TB)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Packaging :
Ammo
Number of Terminations :
2
Lead Length :
28 mm
Packing Method :
Ammo Pack
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
500 mW
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Not Required
Terminal Shape :
Wire
Supplier Device Package :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Military Standard :
Not Required
ELV :
Compliant
Power Rating(s) :
0.5 (1/2)(W)
Type :
Carbon Film
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Product Length (mm) :
9(mm)
Termination Style :
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Composition :
Carbon Film
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Product Diameter (mm) :
3(mm)
Power Rating :
0.5 W
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Radiation Hardening :
No
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Termination :
Reach Compliance Code :
Compliant
TE Connectivity
Product Depth (mm) :
Resistance Tolerance :
5
Case Style :
Conformal Coated
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Tolerance (+ or -) :
5%
Flame-Proof Support :
Diameter :
3 mm
Rated Temperature :
70 °C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Max Operating Temperature :
155 °C
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Tolerance :
±5%
Number of Terminals :
2
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Subcategory :
Resistors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Lead Diameter :
0.54 mm
Package / Case :
REACH SVHC :
No SVHC
Product Type :
Carbon Film Resistors
Package Length :
9 mm
Series :
CFR50, Neohm
Working Voltage :
350 V
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Technology :
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
CFR50J27K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 27 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,