CFR50J270K
Mfr.Part #
CFR50J270K
Description
RES 270K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Published :
Voltage - Rated DC :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Box (TB)
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Resistors :
1
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
350V
Resistance :
270kOhm
Series :
CFR50, Neohm
Max Power Dissipation :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
ELV :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Datasheets
CFR50J270K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 270kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,