CFR50J220R
Mfr.Part #
CFR50J220R
Description
RES 220 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
ELV :
Compliant
Voltage - Rated DC :
350V
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Resistors :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
350V
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
3mm
Resistance :
220Ohm
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Carbon Film
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Datasheets
CFR50J220R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 220Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,