CFR50J20K
Mfr.Part #
CFR50J20K
Description
RES 20K OHM 5% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
350V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
20kohm
Military Standard :
Not
Series :
CFR50, Neohm
Voltage - Rated :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Tubular
Number of Resistors :
1
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Diameter :
3mm
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Max Power Dissipation :
500mW
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
CFR50J20K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,