CFR50J200R
Mfr.Part #
CFR50J200R
Description
RES 200 OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
0.5 W
Resistor Type :
High Reliability
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
Package :
Carbon Film
Termination Style :
Axial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Base Product Number :
CFR50
Type :
Standard
Surface Mount :
No
Working Voltage :
350 V
Package Length :
9 mm
Failure Rate :
Resistance Tolerance :
5
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Features :
RoHS :
Details
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Carbon Film Resistors
Tolerance :
±5%
Construction :
Tubular
Series :
CFR50, Neohm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Technology :
Carbon Film
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Lead Length :
28 mm
Product Status :
Active
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Width :
Product Length :
9
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Voltage Rating :
350V
Length :
9 mm
TE Connectivity
Resistance :
200 Ohm
Rated Temperature :
70 °C
Diameter :
3 mm
Qualification :
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Subcategory :
Resistors
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
0.54 mm
Package / Case :
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CFR50J200R
High Reliability, 200 Ohm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,