CFR50J1R5
Mfr.Part #
CFR50J1R5
Description
RES 1.5 OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Supplier Device Package :
Axial
Features :
Resistance :
1.5 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
9 mm
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Termination Style :
Product Type :
Carbon Film Resistors
Composition :
Carbon Film
Technology :
Carbon Film
Type :
Standard
Mersen, formerly Ferraz Shawmu
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Product Status :
Active
Diameter :
3 mm
Height - Seated (Max) :
Lead Diameter :
0.54 mm
Subcategory :
Resistors
Package :
Tape and Box (TB)
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Datasheets
CFR50J1R5
1.5 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,