CFR50J1M8
Mfr.Part #
CFR50J1M8
Description
RES 1.8M OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Voltage - Rated DC :
350V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Surface Mount :
No
Number of Resistors :
1
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Diameter :
3mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.8MOhm
ECCN Code :
EAR99
ELV :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
350V
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Datasheets
CFR50J1M8
FIXED RESISTOR, 1.8MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,