CFR50J1M5
Mfr.Part #
CFR50J1M5
Description
RES 1.5M OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Resistance :
1.5 MOhms
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Lead Length :
28 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Rated Temperature :
70 °C
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Lead Diameter :
0.54 mm
Features :
Construction :
Tubular
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
350 V
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Base Product Number :
CFR50
RoHS :
Non-Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Box (TB)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
CFR50, Neohm
Failure Rate :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Technology :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
TE Connectivity
Package Length :
9 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CFR50J1M5
FIXED RESISTOR, 1.5 MOhms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,