CFR50J1M2
Mfr.Part #
CFR50J1M2
Description
RES 1.2M OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
9 mm
Number of Resistors :
1
ELV :
Compliant
Diameter :
3 mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Termination :
TE Connectivity
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Surface Mount :
No
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
Voltage Rating (DC) :
350 V
Power Rating :
500 mW
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
CFR50
JESD-609 Code :
e3
Rated Temperature :
70 °C
Resistance :
1.2 MOhms
Lead Length :
28 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage Rating :
350 V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Lead Diameter :
0.54 mm
Package Length :
9 mm
Working Voltage :
350 V
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
2
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Package :
Carbon Film
Max Operating Temperature :
155 °C
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Mount :
Construction :
Tubular
REACH SVHC :
No SVHC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Technology :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Features :
Failure Rate :
Datasheets
CFR50J1M2
Axial FIXED RESISTOR, 1.2 MOhms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,