CFR50J1K8
Mfr.Part #
CFR50J1K8
Description
RES 1.8K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
500mW
Composition :
Carbon Film
JESD-609 Code :
e3
ELV :
Compliant
Military Standard :
Not
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
3mm
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Published :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
1.8kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
CFR50, Neohm
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated :
350V
Voltage - Rated DC :
350V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CFR50J1K8
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,