CFR50J1K2
Mfr.Part #
CFR50J1K2
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
CFR50, Neohm
Height - Seated (Max) :
Type :
Standard
Technology :
Carbon Film
Tolerance :
±5%
ELV :
Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Brand :
TE Connectivity / AMP
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Qualification :
Termination Style :
Product Width :
Mount :
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Lead Diameter :
0.54 mm
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Diameter :
3 mm
Resistor Type :
High Reliability
Voltage Rating (DC) :
350 V
Resistance Tolerance :
5
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Max Operating Temperature :
155 °C
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Length :
9 mm
Product Length :
9
Composition :
Carbon Film
RoHS :
Details
Termination :
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Power Rating :
0.5 W
TE Connectivity
Voltage Rating :
350V
Resistance :
1.2 kOhm
Number of Resistors :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Product Type :
Carbon Film Resistors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CFR50J1K2
TE Connectivity AMP Connectors CFR50J1K2
Axial High Reliability, 1.2 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,