CFR50J1K1
Mfr.Part #
CFR50J1K1
Description
RES 1.1K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
9 mm
Termination Style :
Axial
Resistor Type :
High Reliability
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Failure Rate :
Base Product Number :
CFR50
Mounting :
PCB
Working Voltage :
350 V
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Product Width :
Lead Diameter :
0.54 mm
Type :
Standard
Tolerance :
±5%
Rated Temperature :
70 °C
Lead Length :
28 mm
Series :
Printed Circuit
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Voltage Rating :
350V
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Diameter :
3 mm
Number of Terminations :
2
RoHS :
yes
Surface Mount :
No
HTS Code :
Construction :
Tubular
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
Wire
Package :
Tape and Box (TB)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Resistance Tolerance :
± 5%
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Qualification :
Power Rating :
0.5W
Product Length :
9mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package Length :
9 mm
Resistance :
1.1 kOhms
Number of Terminals :
Factory Lead Time :
15 Weeks, 6 Days
Composition :
Carbon Film
Product Type :
Carbon Film Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Technology :
Carbon Film
Pitch :
10 mm
Product Status :
Active
TE Connectivity
Pbfree Code :
yes
Subcategory :
Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Note :
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Datasheets
CFR50J1K1
High Reliability, 1.1 kOhms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,