CFR50J18R
Mfr.Part #
CFR50J18R
Description
RES 18 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
CFR50, Neohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
500mW
Voltage - Rated :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±5%
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated DC :
350V
Resistance :
18ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
3mm
Datasheets
CFR50J18R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 18Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,