CFR50J180R
Mfr.Part #
CFR50J180R
Description
RES 180 OHM 5% 1/2W AXIAL
Diameter :
3mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Series :
CFR50, Neohm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Composition :
Carbon Film
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
180Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Axial
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
350V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
ELV :
Compliant
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CFR50J180R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 180Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,