CFR50J160R
Mfr.Part #
CFR50J160R
Description
RES 160 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Radiation Hardening :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
ELV :
Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Construction :
Tubular
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
350V
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm