CFR50J15R
Mfr.Part #
CFR50J15R
Description
RES 15 OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
3mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Resistance :
15Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Datasheets
CFR50J15R
FIXED RESISTOR, 15Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,