CFR50J15K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR50J15K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
3 mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination Style :
Axial
Resistor Type :
High Reliability
Type :
Standard
Termination :
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
350V
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Max Operating Temperature :
155 °C
Technology :
Carbon Film
Supplier Device Package :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Product Length :
9
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Packing Method :
Ammo Pack
Mounting Style :
PCB Mount
Max Power Dissipation :
500 mW
Package / Case :
Package Length :
9 mm
ECCN Code :
EAR99
Product Width :
Resistance Tolerance :
5
Qualification :
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating (DC) :
350 V
Lead Length :
28 mm
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55 °C
ELV :
Compliant
HTS Code :
Construction :
Tubular
Rated Temperature :
70 °C
Minimum Operating Temperature :
-55°C
RoHS :
Details
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
TE Connectivity
Series :
CFR50, Neohm
Working Voltage :
350 V
Features :
Military Standard :
Not
Number of Resistors :
1
Package :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.118 Dia x 0.354 L (3.00mm x 9.00mm)
Lead Diameter :
0.54 mm
Resistance :
15 kOhm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Number of Terminals :
2
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Composition :
Carbon Film
Product Type :
Carbon Film Resistors
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Power Rating :
0.5 W
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
No
Failure Rate :
Length :
9 mm
Product Status :
Active
Datasheets
CFR50J15K
Axial, Through Hole High Reliability, 15 kOhm, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,