40-C300-00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
40-C300-00
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Lead Pitch :
2.54mm
Lead Length :
1.016mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Number of Positions or Pins (Grid) :
40 (2 x 20)
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
40
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
Published :
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Series :
EJECT-A-DIP™
Current Rating :
3A
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Mount :
Surface Mount
Feature :
Closed Frame
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material - Post :
Brass
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
40-C300-00
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C300-00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, 40-C300-00 pinout, 40-C300-00 datasheet PDF, 40-C300-00 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C300-00 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH