40-C182-00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
40-C182-00
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Number of Contacts :
40
Contact Finish - Post :
Tin
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material - Post :
Brass
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
40
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e4
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
Feature :
Closed Frame
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Wire Wrap
Series :
EJECT-A-DIP™
Number of Positions or Pins (Grid) :
40 (2 x 20)
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Lead Length :
1.016mm
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
40-C182-00
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, 40-C182-00 pinout, 40-C182-00 datasheet PDF, 40-C182-00 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-00 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH