40-C182-11
Mfr.Part #
40-C182-11
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Lead Length :
3.175mm
40
Lead Pitch :
2.54mm
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Solder
Additional Feature :
LATCHED, 94V-0
Factory Lead Time :
5 Weeks
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Datasheets
40-C182-11
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-11 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:40, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, 40-C182-11 pinout, 40-C182-11 datasheet PDF, 40-C182-11 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-11 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Aries Electronics, Inc. 40-C182-11
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH