40-C212-31
Mfr.Part #
40-C212-31
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Lead Pitch :
2.54mm
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Wire Wrap
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Additional Feature :
LATCHED, UL 94V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
3A
Body Breadth :
0.7 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Lead Length :
1.016mm
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
Datasheets
40-C212-31
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C212-31 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:40, 40-C212-31 pinout, 40-C212-31 datasheet PDF, 40-C212-31 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C212-31 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH