40-C212-11
Mfr.Part #
40-C212-11
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Solder
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Contact Style :
RND PIN-SKT
Mount :
Through Hole
Number of Positions or Pins (Grid) :
40 (2 x 20)
Body Breadth :
0.7 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Mounting Type :
Through Hole
Closed Frame
Pbfree Code :
yes
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Lead Length :
3.175mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
ROHS3 Compliant
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Lead Pitch :
2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Current Rating :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Datasheets
40-C212-11
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C212-11 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:40, 40-C212-11 pinout, 40-C212-11 datasheet PDF, 40-C212-11 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C212-11 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH