40-C182-20
Mfr.Part #
40-C182-20
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
IC Sockets
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
Packaging :
Bulk
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Lead Length :
1.016mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Breadth :
0.7 inch
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Current Rating :
3A
Brass
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Lead Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Post :
Tin
Additional Feature :
LATCHED, UL 94V-0
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Datasheets
40-C182-20
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:40, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, 40-C182-20 pinout, 40-C182-20 datasheet PDF, 40-C182-20 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-20 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH