40-C182-30
Mfr.Part #
40-C182-30
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
UL94 V-0
Contact Finish - Post :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Breadth :
0.7 inch
Additional Feature :
LATCHED, UL 94V-0
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
JESD-609 Code :
e3
Lead Length :
1.016mm
Lead Pitch :
2.54mm
BERYLLIUM COPPER
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Current Rating :
3A
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Style :
RND PIN-SKT
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
40-C182-30
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:40, Mounting Type:Surface Mount, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~105°C, 40-C182-30 pinout, 40-C182-30 datasheet PDF, 40-C182-30 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-30 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH