40-C212-00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
40-C212-00
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Mount :
Surface Mount
Number of Contacts :
40
Lead Pitch :
2.54mm
Number of Rows :
2
Number of Pins :
40
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Post :
Brass
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Number of Positions or Pins (Grid) :
40 (2 x 20)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
Contact Finish - Post :
Tin
Factory Lead Time :
6 Weeks
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
EJECT-A-DIP™
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Packaging :
Bulk
Feature :
Closed Frame
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Current Rating :
3A
Lead Length :
1.016mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
40-C212-00
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C212-00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:40, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Mounting Type:Surface Mount, 40-C212-00 pinout, 40-C212-00 datasheet PDF, 40-C212-00 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C212-00 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH