40-C182-31
Mfr.Part #
40-C182-31
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Additional Feature :
LATCHED, UL 94V-0
40 (2 x 20)
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
JESD-609 Code :
e4
yes
Contact Style :
RND PIN-SKT
Lead Pitch :
2.54mm
Current Rating :
3A
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Length :
1.016mm
Body Breadth :
0.7 inch
Mounting Type :
Surface Mount
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Datasheets
40-C182-31
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-31 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Number of Pins:40, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, 40-C182-31 pinout, 40-C182-31 datasheet PDF, 40-C182-31 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-C182-31 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH