Y40212K40000F0W
Mfr.Part #
Y40212K40000F0W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Height :
635μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tray
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FRSM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Width :
812.8μm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.4kOhms
Max Power Dissipation :
100mW
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Length :
1.6002mm
Supplier Device Package :
Datasheets
Y40212K40000F0W
VPG Foil Y40212K40000F0W
FRSM Series, Metal Foil, 2.4kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C