TVX1V472MDD
Mfr.Part #
TVX1V472MDD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V AXIAL
Axial
Voltage - Rated AC :
35V
Capacitance :
4700µF
Diameter :
22mm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
35V
Length :
35.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Diameter :
800 µm
Mount :
Through Hole
Lead Length :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Axial, Can
Ripple Current (AC) :
2.47mA
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.12 %
Datasheets
TVX1V472MDD
Nichicon TVX1V472MDD
TVX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Axial, Can