TVX1A103MCD
Mfr.Part #
TVX1A103MCD
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Axial
Size / Dimension :
0.709Diax1.693L 18.00mmx43.00mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
2.7025A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.38
Package / Case :
Axial, Can
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
2.35A
Capacitance :
10000µF
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current @ Low Frequency :
2.35A @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Height :
41mm
Diameter :
18mm
Leakage Current :
4μA
Series :
TVX
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
TVX1A103MCD
Nichicon TVX1A103MCD
TVX 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.35A 0.709Diax1.693L 18.00mmx43.00mm -40°C~85°C Axial, Can