TVX1A221MAD
Mfr.Part #
TVX1A221MAD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V AXIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Bulk
Size / Dimension :
0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mount :
Through Hole
Diameter :
6.3mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Axial
Tan Delta :
0.2
Voltage - Rated DC :
10V
Leakage Current :
4μA
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
315mA @ 10kHz
Height :
16mm
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
210mA
Capacitance :
220μF
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Axial, Can
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.2 %
Datasheets
TVX1A221MAD
Nichicon TVX1A221MAD
TVX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can