RHA1C151MCN1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHA1C151MCN1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Stock
62
In Stock :
62
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Contact Plating :
Silver
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.264 6.70mm
Ripple Current :
3.22A
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
3.22A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
6.7mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
700µA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Flat
Polarity :
POLARIZED
HTS Code :
Series :
FPCAP, RHA
Length :
9mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Published :
2009
Type :
Polymer
Width :
8.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current @ Low Frequency :
322mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
150µF
Mount :
Surface Mount
Size Code :
3333
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
RHA1C151MCN1GS
Nichicon RHA1C151MCN1GS
150μF ±20% Radial, Can - SMD 0.264 6.70mm Tape & Reel (TR) 22mOhm FPCAP, RHA Surface Mount Polymer General Purpose